Prawdopodobnie każda dobra kawa, którą udało Ci się kiedyś wypić, była zaparzona z ziaren pochodzących z jednego z tych dwóch krajów: Kolumbii lub Brazylii. Oba znajdują się w światowej czołówce producentów najlepszej kawy – nie tylko ze względu na ilość, ale także na jakość. Brazylijskie i kolumbijskie mieszanki charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem, jednak występują pomiędzy nimi pewne różnice, znane tylko prawdziwym smakoszem. Jeśli pasjonujesz się kawą i chcesz nazywać się prawdziwym kawoszem, musisz je znać!
Kolumbia – klimat i warunki upraw
Kolumbia jako kraj Ameryki Południowej, który znajduje się w obrębie klimatu równikowego, jest idealnym miejscem do uprawy rośliny kawowca. Nie tylko klimat tworzy warunki doskonałe pod zakładanie plantacji, ale także żyzne gleby i wyżynne tereny. Właśnie temu wysokiemu położeniu kolumbijskie ziarna zawdzięczają swój niepowtarzalny smak i aromat.
Brazylia – klimat i warunki upraw
W Brazylii plantacje kawowe zajmują większą część powierzchni kraju. Dodatkowo uprawianie kawy to dla Brazylijczyków pasja, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Większość plantacji nie przekracza wielkością jednego hektara, a każdy jej właściciel stosuje własne metody – tradycyjne lub bardziej nowoczesne. Umiarkowanie ciepły klimat sprzyja uprawie ziaren, ale nie tak bardzo, jak występujący dość często w ciągu roku obfity deszcz.
Kawy brazylijskie a kolumbijskie – jak różne są?
Dla niewtajemniczonych kawy pochodzące z Brazylii i Kolumbii mogą wydawać się dość podobne. W większości to 100% arabica, bo to ten gatunek uprawiany jest w aż 85% w Brazylii i w równie dużej części w Kolumbii. Jednak odmienny klimat, rodzaj podłoża i sposób uprawiania ich sprawia, że występują pewne znaczące różnice. Jedną z nich jest choćby to, że brazylijskie ziarna przechodzą naturalną obróbkę, podczas gdy te kolumbijskie obrabiane są na mokro.
Różnice smakowe
Najbardziej znaczące są jednak różnice smakowe. Kawy ziarniste z Kolumbii, głównie za sprawą sposobu obróbki, mają bardzo intensywny aromat. Kosztując parzonego z nich napoju, można wyczuć wiele cytrusowych, a także czekoladowych nut smakowych o średniej, ale zbalansowanej kwasowości. Za to kawy brazylijskie zazwyczaj charakteryzują się niską kwasowością, a w smaku wyczuwalne są w przeważającej części czekolada – raczej gorzka – i orzechy. Określone mieszanki i kompozycje różni także zawartość kofeiny, w czym te kolumbijskie zazwyczaj posiadają jej więcej. Dlatego szukając idealnej kawy porannej, która rozbudzi zmysły i umysł, warto wybrać Kolumbia Excelso z naszej palarni Cafe Panamera. To porządna dawka kofeiny i doskonały, intensywny smak w każdym łyku.
Gdy znasz już różnice między kawami pochodzącymi z najpopularniejszych regionów, możesz nazwać się prawdziwym jej miłośnikiem! Jednak decydując się na zakup tej, która najbardziej odpowiada Twoim gustom, warto pamiętać, aby wybrać odpowiedni sklep, najlepiej taki, który zaopatruje sprawdzona palarnia kawy Wrocław, Kraków czy Warszawa – lokalizacja jest nieistotna! Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, Cafe Panamera dostarczy Ci każdą pyszną, dostępną od ręki w magazynie kawę w terminie do 2 dni roboczych! Sprawdź naszą ofertę!
Artykuł sponsorowany!