Marchewki: alternatywa dla pomarańczy


Myślicie o  marchwi  i widzicie ją jasnopomarańczową , ponieważ jest to odcień, który identyfikuje te najbardziej uprawiane i rozpowszechnione. Każdy inny odcień charakteryzuje nie tylko szczególną konsystencję i wyrazistością postrzegania smaku, ale wraz ze zmianami pigmentów zmienia się zawartość cennych przeciwutleniaczy.

Potas jest zawarty w marchwi w wysokim procencie, co czyni ją idealną dla amatorów sportów, dla osób cierpiących na retencję wody,. Do tego dochodzi magnez i cynk, które są ważne dla układu metabolicznego i immunologicznego, a takę są ważne dla kondycji paznokci i włosów.

Zawiera małą ilość węglowodanów, więc jest odpowiednia dla osób na diecie, zależy od rodzaju, ale ok. 35-41 kcal w 100 g. Średnia marchewka oznacza więc dobrą przekąskę na głód: można bez problemów przechowywać obraną w lodówce, aby zapobiec „atakom” na ser lub inne kaloryczne pokarmye w przypadku głodu między posiłkami.

Zawierają wiele włókien, które szybko dają uczucie sytości, również dlatego, że ich chrupkość stymuluje długie żucie. Najlepiej łączyć marchewki z niewielkim odsetkiem niezbędnych kwasów tłuszczowych, aby sprzyjać wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach; można je jeść z nasionami oleistymi, kilkoma migdałami lub w towarzystwie niewielkich ilości jogurtu z ziołami.


FIOLETOWE MARCHEWKI

Ciemne marchewki,  fioletowo-czarne , charakteryzują się bogactwem  antocyjanów  i witamin z grupy  B , które są niezbędne dla metabolizmu energetycznego i skóry. W  antocyjanach  są  rozpuszczalne w wodzie barwniki z rodziny flawonoidów, mają więc zdolność do neutralizacji wolnych rodników, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny, który powoduje zniszczenie DNA, i które znajduje się w podstawie starzenia się komórek. Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne chroni również układ sercowo-naczyniowy: toniczne naczynia włosowate zapobiegają niedoskonałościom, takim jak cuperoza, cellulit oraz patologie limfatyczne i żylne.

Utlenianie cholesterolu we krwi i transporterów trójglicerydów jest pierwszym etapem procesu zapalnego, który utwardza ​​i pogrubia tętnice, tworząc blaszki miażdżycowe, które po oderwaniu mogą powodować skrzepliny i udar. Oto niektóre z powodów, które zmuszają nas do zwiększenia ilości owoców i warzyw, naturalnych źródeł przeciwutleniaczy.

Wybieraj pokarmy takie jak ta marchew i fioletowe ziemniaki, spożywaj bakłażany ze skórką, czerwoną kapustą, radicchio, jagody, śliwki, czarne winogrona, jeżyny, wiśnie, czarną porzeczkę lub kieliszek czerwonego wina do posiłku, naturalnie uzupełniając zapotrzebowanie na antocyjany ,


ŻÓŁTE MARCHEWKI

Marchew  żółta  zawiera również  ksantofile ,  luteine  i  zeaksantyne, a  są to karotenoidy, które chronią wzrok, np. : przeciwdziała uszkodzeniom, promieniom UV, cukrzycy.  Nie każdemu jednak posmakuje.


BIAŁE MARCHEWKI

Biała marchew  zawiera kwercetyne ,  flawonoid  – antyutleniacz stosowany również do celów terapeutycznych w leczeniu chorób gruczołu krokowego, jak i wspomaga walkę z alergiami; trwają badania, aby udowodnić jej działanie przeciwnowotworowe. Najbogatszym w  kwercetyne pokarmem  jest kapar, ale można go również znaleźć w owocach cytrusowych, pasternaku i jabłkach.


LIKOPEN

Likopen  zawarty w  marchewkach , i połączenie z pomidorami działa jako bardzo silny przeciwutleniacz, którego działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe jest znane oraz promowana w codziennej diecie osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.


Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial