Myślicie o marchwi i widzicie ją jasnopomarańczową , ponieważ jest to odcień, który identyfikuje te najbardziej uprawiane i rozpowszechnione. Każdy inny odcień charakteryzuje nie tylko szczególną konsystencję i wyrazistością postrzegania smaku, ale wraz ze zmianami pigmentów zmienia się zawartość cennych przeciwutleniaczy.
Potas jest zawarty w marchwi w wysokim procencie, co czyni ją idealną dla amatorów sportów, dla osób cierpiących na retencję wody,. Do tego dochodzi magnez i cynk, które są ważne dla układu metabolicznego i immunologicznego, a takę są ważne dla kondycji paznokci i włosów.
Zawiera małą ilość węglowodanów, więc jest odpowiednia dla osób na diecie, zależy od rodzaju, ale ok. 35-41 kcal w 100 g. Średnia marchewka oznacza więc dobrą przekąskę na głód: można bez problemów przechowywać obraną w lodówce, aby zapobiec „atakom” na ser lub inne kaloryczne pokarmye w przypadku głodu między posiłkami.
Zawierają wiele włókien, które szybko dają uczucie sytości, również dlatego, że ich chrupkość stymuluje długie żucie. Najlepiej łączyć marchewki z niewielkim odsetkiem niezbędnych kwasów tłuszczowych, aby sprzyjać wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach; można je jeść z nasionami oleistymi, kilkoma migdałami lub w towarzystwie niewielkich ilości jogurtu z ziołami.
FIOLETOWE MARCHEWKI
Ciemne marchewki, fioletowo-czarne , charakteryzują się bogactwem antocyjanów i witamin z grupy B , które są niezbędne dla metabolizmu energetycznego i skóry. W antocyjanach są rozpuszczalne w wodzie barwniki z rodziny flawonoidów, mają więc zdolność do neutralizacji wolnych rodników, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny, który powoduje zniszczenie DNA, i które znajduje się w podstawie starzenia się komórek. Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne chroni również układ sercowo-naczyniowy: toniczne naczynia włosowate zapobiegają niedoskonałościom, takim jak cuperoza, cellulit oraz patologie limfatyczne i żylne.
Utlenianie cholesterolu we krwi i transporterów trójglicerydów jest pierwszym etapem procesu zapalnego, który utwardza i pogrubia tętnice, tworząc blaszki miażdżycowe, które po oderwaniu mogą powodować skrzepliny i udar. Oto niektóre z powodów, które zmuszają nas do zwiększenia ilości owoców i warzyw, naturalnych źródeł przeciwutleniaczy.
Wybieraj pokarmy takie jak ta marchew i fioletowe ziemniaki, spożywaj bakłażany ze skórką, czerwoną kapustą, radicchio, jagody, śliwki, czarne winogrona, jeżyny, wiśnie, czarną porzeczkę lub kieliszek czerwonego wina do posiłku, naturalnie uzupełniając zapotrzebowanie na antocyjany ,
ŻÓŁTE MARCHEWKI
Marchew żółta zawiera również ksantofile , luteine i zeaksantyne, a są to karotenoidy, które chronią wzrok, np. : przeciwdziała uszkodzeniom, promieniom UV, cukrzycy. Nie każdemu jednak posmakuje.
BIAŁE MARCHEWKI
Biała marchew zawiera kwercetyne , flawonoid – antyutleniacz stosowany również do celów terapeutycznych w leczeniu chorób gruczołu krokowego, jak i wspomaga walkę z alergiami; trwają badania, aby udowodnić jej działanie przeciwnowotworowe. Najbogatszym w kwercetyne pokarmem jest kapar, ale można go również znaleźć w owocach cytrusowych, pasternaku i jabłkach.
LIKOPEN
Likopen zawarty w marchewkach , i połączenie z pomidorami działa jako bardzo silny przeciwutleniacz, którego działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe jest znane oraz promowana w codziennej diecie osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.