Badanie, które określiło korzyści płynące z oliwy z oliwek dla mózgu, mogło być tylko z włoskim podpisem. Badania przeprowadzone przez National Research Council (CNR), wybrane przez prestiżową Fundację Veronesi, w rzeczywistości ujawniły nowy aspekt wśród niezliczonych korzyści tego podstawowego składnika, nieuniknionego na stole Włochów i innych krajów sąsiednich – filaru jeśli chodzi o dietę śródziemnomorską – i jej wkładu w zdrowie i długowieczność mózgu. Już po pierwszych wynikach wydaje się, że olejek, bynajmniej nie tylko pachnący i pyszny, może przeciwdziałać i spowalniać procesy starzenia się oraz poznawcze.
Badanie przeprowadzone zostały przez zespół dr Giorgio D’Andrea, pracownika naukowego InBiologia Cellulare e Neurobiologia del CNR w Rzymie, będącego wśród laureatów Grant 2021, prestiżowego badania grantów przyznanych przez Fundację Veronesi, która każdego roku starannie dobiera naukowców najbardziej zasłużonych w dziedzinie biomedycyny. Dzięki temu CNR, we współpracy z Uniwersytetem Tuscia i Uniwersytetem LUMSA w Rzymie , była w stanie podkreślić korzystną i, można powiedzieć, strategiczną rolę dla coraz bardziej starzejącego się kraju, do tego stopnia, że około jedna czwarta włoskiej populacji ma obecnie ponad 65 lat. D’Andrea – ze swoim badaniem , obecnie testowanym– chce zbadać mechanizmy zaangażowane w działanie oliwy z oliwek na mózg, aby potwierdzić dalsze, cenne korzyści tego wspaniałego składnika.
Już w 2018 roku Food and Drug Administration (FDA), amerykański organ rządowy, który nadzoruje regulację produktów spożywczych i farmaceutycznych, zdefiniował nawet oliwę z oliwek jako lek, właśnie ze względu na naukowe dowody na udział tego składnika jest korzystny w przypadku. chorób sercowo-naczyniowych i deficytów poznawczych – patologii i zjawisk szczególnie częstych wraz z wiekiem – a także zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II. Jednak oprócz tego ma zdolności do zmniejszania ryzyka niektórych typów nowotworów dzięki działaniu właściwości antyzapalnych.
Oczywiście nie należy przesadzać z jego ilością – rzeczywiście nie wolno nam zapominać, że to wciąż bardzo kaloryczny pokarm, którego nie wolno nadużywać (właściwa dawka to około trzech łyżek dziennie) i który w miarę możliwości należy stosować na surowo – aby zagwarantować działanie na zdrowy mózg, ale wyniki są ciekawe. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że we Włoszech kraju zużywa się 500 tys. ton oliwy, podobnie jak w Hiszpanii i znajdują się na drugim miejscu w Unii Europejskiej tylko po greckich kuzynach (którzy spożywają 12 kg na osobę rocznie). Ten „dobry tłuszcz” – kaloryczny jak masło, ale o wielu innych korzyściach zdrowotnych, począwszy od zawartości cennych tłuszczów Omega 3, (jak orzechy włoskie) – jest jednym ze składników długiego życia i stosunkowo dobrego zdrowia Włochów. Ale nowością jest fakt, że ma zdrwowotny wpływ na mózg.
Badaniem CNR, w rzeczywistości, jedynym w swoim rodzaju na świecie, analizowano wpływ na hydroksytyrozol – substancję o istotnych właściwościach antyoksydacyjnych – na komórkach macierzystych mózgu, razem z innymi substancjami szlachetnymi zawartymi w tym prawdziwym „zielonym złocie „ którym okraszamy sałatki: kwas oleinowy, tłuszcze wielonienasycone, witamina A i witamina E.
Jest zatem dobrą wiadomością dla zdrowia ludzi (a także dla gospodarki krajów produkujących oliwki), zwłaszcza jeśli oliwa jest stosowana jako substytut innych mniej zdrowych przypraw, takich jak masło, margaryna i smalec, że światowe zapotrzebowanie na oliwę rośnie. Widać to szczególnie w ostatnich latach. Po części jest to właśnie efekt nowej świadomości na temat zdrowotności tego tłuszczu, potwierdzonej licznymi badaniami naukowymi, które przyczyniły się do zwiększenia popytu nawet w krajach, w których z pewnością nie jest to tradycyjna żywność (tj. Stany Zjednoczone i Japonia ), którzy zaczynają zwracać większą uwagę na jakość tego, co kładą na stole.
Dobry nawyk, który rozprzestrzenia się wprost z Włoch: mamy eliksir życia, teraz także dla mózgu.