10 faktów o meksykańskim jedzeniu, które cię zaskoczą


Istnieje kilka słynnych meksykańskich potraw, takich jak tacos, guacamole i enchiladas. Są one również bardzo popularne w Meksyku, jednak to tylko kawałek tej wspaniałej kuchni


Istniej wiele potraw i składników, że prawie niemożliwe jest ich poznanie. W rzeczywistości autentyczna kuchnia meksykańska bardzo różni się od tych wszystkich inspirowanych meksykańskimi potrawami w różnych zakątkach globu

Z tego powodu przedstawiam 10 zaskakujących faktów

1. Kuchnia meksykańska jest pełna barw

Dania meksykańskie to mieszanka składników i smaków rdzennych mieszkańców z europejskich z nutami wpływów Afryki i Bliskiego Wschodu. Dzięki temu uzyskujemy zaskakującą eksplozję smaków. Jeśli chcesz gotować jak Meksykanin, potrzebujesz więc czegoś więcej niż chilli w proszku i ser.

2. Nieskończenie różnorodna kuchnia meksykańska

W Meksyku jest nie tylko tacos. Meksyk jest dużym krajem, więc także jest różnorodny pod względem żywności, a każdy rejon przedstawia zupełnie różną kuchnię.

Przykładem takim jest czekoladowy sos mole tlayudas (chrupka tortilla podpiekana na comalu, podawana zazwyczaj z fasolą, mięsem, warzywami i innymi dodatkami), które  są typowe dla południowo-wschodniej prowincji Oaxaca. Na półwyspie Jukatan znajdziesz tradycyjne potrawy, takie jak Cochinita Pibil (wolno pieczone danie wieprzowe) i Panuchos (grillowana tortilla, która jest nadziewana grillowaną czarną fasolą i pokryta posiekaną kapustą, kurczakiem lub indykiem, pomidorem, czerwoną cebulą, awokado i jalapeno) .

Więc tak jak w Polsce u górali mamy Kwaśnicę, a w poznaniu Pyry, tak tu mamy wielką różnorodność. Które jedzenie jest najbardziej meksykańskie? To zależy od tego, gdzie jesteś w Meksyku!

3. Imigranci i ich wpływ na kuchnię

Wiele tradycyjnych potraw i składników, które zostały przyjęte w Meksyku powstało po każdej fali imigracji.

Na przykład cukiernictwo i wyroby cukiernicze stały się popularne po dwóch najazdach francuskich w XIX wieku. Później pojawienie się większej liczby imigrantów z Francji i Włoch przyniosło inne nowe składniki, takie jak makaron i intensywny ser.

W XIX wieku chińscy imigranci sprawili, że ryż stał się popularnym jedzeniem, a przybysze z Libanu wnieśli wielki wkład w kuchnię Jukatan. Próbowałeś ryżu po meksykańsku?

Jak widać, meksykańskie jedzenie jest naprawdę multinarodowe.4. Jest dużo warzyw

To nie ser i mięso rządzą kuchnią meksykańską a warzywa. Starożytne meksykańskie potrawy były w większości oparte na warzywach, i to nie uległo zmianie.

Wiele standardowych potraw wymaga kukurydzy, papryczek chili lub fasoli, a także całej gamy powszechnie używanych warzyw, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś, takich jak  Quelitequintonilehuauzontlesromeritoschayotes (kolczoch jadalny), kaktus i verdolagas (zioło), a to tylko kilka.

Większość to dzikie warzywa i są spożywane w pikantnych zupach oraz gulaszach.

5. Kuchnia meksykańska dała światu prezent

Meksyk wniósł duży wkład do wszystkich światowych kuchni dzięki takim składnikom, jak kukurydza, pomidory, awokado, kakao, fasola, papryka chili i wanilia. Korzystasz z tych składników na co dzień?

6. Kuchnia meksykańska ma dziwne składniki

Niektórych zaskakuje, że Meksykanie jedzą kwiaty, co u nas też sie zdarza.

Na przykład flores de calabaza (kwiaty dyni) świetnie nadają się do zup i quesadillas. Flor de izote (kwiaty juki) i gasparitos gotowane są w zupach, gulaszach, a nawet tamales.

Innymi dziwnymi składnikami są rodzime grzyby, takie jak huitlacoche (głownia kukurydzy), który jest używany jako nadzienie do quesadillas.

Ale najbardziej przerażającymi składnikami są owady. Meksykańskie przekąski zawierają palone koniki polne, tacos z robakamiescamoles  (mrówki) lub ahuautle. Zgłodniałeś?

7. Potrzebujesz specjalnych przyborów

Do przygotowania autentycznych potraw meksykańskich potrzebnych jest kilka ważnych narzędzi.

Na przykład molcajete to nie jedzenie. Jest to niewielki moździerz, który służy do mielenia przypraw lub składników salsy. Kolejnym jest molinillo, trzepaczka, która jest dobra do robienia piankowej czekolady. Jest też comal, płaska patelnia, specjalna do tortilli

Naczynia te były używane w kuchni meksykańskiej od wieków. Inne tradycyjne narzędzia są wypierane przez nowoczesne, tj. metate , służące do mielenia kukurydzy na mąkę.

8. Reprezentuje całą kulturę

Jedzenie jest istotną kwestią w życiu w Meksyku. Ludzie i rodziny określają się na podstawie potraw, które przygotowują i jedzą. Jedzenie jest obecne w filmach, książkach i piosenkach.

9. Kuchnia meksykańska to światowy skarb.

W 2010 r. Kuchnia meksykańska znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na tej liście znajduje się tylko kuchnia francuska i meksykańska. 

10. Meksykańskie jedzenie jest najlepsze na ulicy

Do niedawna nie było czegoś takiego jak ekskluzywna kuchnia meksykańska. Wspaniałe i autentyczne dania kuchni meksykańskiej serwowane są w lokalach w całym kraju, ale na świecie nie ma meksykańskiej restauracji, która mogłaby konkurować z domowymi potrawami przyrządzanymi przez meksykańską mamę lub babcię.

Najlepsze i najbardziej autentyczne potrawy przygotowywane są przez zwykłych ludzi w małych jadłodajniach, na ulicach lub w skromnych domach. Przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie jako część rodzinnego dziedzictwa, a potrawy są stopniowo przekształcane.

 I dlatego kuchnia Meksykańska jest wyjątkowa.


Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial