10 ciekawostek o hiszpańskiej kuchni


Hiszpańskie jedzenie to coś znacznie więcej niż tylko „jamon serrano” i paella. Kiedy ludzie odwiedzają Hiszpanię, próbują tylko najbardziej typowych potraw i to się chwali, ale wiele tracą! 

Odkryj 10 najciekawszych faktów na temat hiszpańskiego jedzenia:


1. Oliwa z oliwek jest królem

Hiszpania jest liderem, jeśli chodzi o produkcję oliwy z oliwek. Posiada około 44% oliwy z oliwek na świecie i jest zdecydowanie najważniejszym producentem w tej dziedzinie. Z tego samego powodu miejscowi nie mogą zaprzeczać, że oliwa z oliwek jest najbardziej niezbędnym składnikiem ich kuchni.

Paella, croquettes / krokiety, hiszpański omlet… wszystkie te słynne potrawy są zawsze przyrządzane na oliwie z oliwek, i choć może nie jest ona potrzebna, Hiszpanie wolą z niej korzystać. 


2. Niedoceniany Fuet

Jeden z tych zabawnych faktów na temat hiszpańskiego jedzenia jest związany z fuetem. Hiszpanie uwielbiają fuet, przez co jest milion reklam mówiących o tym, jak bardzo Hiszpanie potrzebują tego fuetu w swojej diecie, ale… Turyści nigdy tego nie doceniają!

Ilekroć słyszałeś o hiszpańskim jedzeniu, to ludzie wspominają o: hiszpańskim omlecie, Jamon Serrano, paelli… ale nigdy nie wspominają o fuecie i to jest powód, dla którego nie stało się ono tak popularne. Jednak każda osoba, która spróbuje fueta, w końcu go pokocha (zapamiętaj te słowa).


3. Skomplikowana dieta wegetariańska

Hiszpanie mogą tego nie przyznać, ale są miłośnikami mięsa i naprawdę utrudniają wegetariańską dietę. Morcilla, jamón, fuet, chorizo, paella z owocami morza / kurczakiem, ośmiornica… to tylko kilka z niezliczonej liczby dań z rybą lub kurczakiem na tych składnikach.

Jednakże jeśli i jesteś wegetarianinem, polecam spróbowanie hiszpańskiego omletu i oczywiście krokietów grzybowych.


4. Hiszpańskie winnice produkują najlepsze wina

Mówienie, że hiszpańskie wina są najlepsze, byłoby niesprawiedliwe, ponieważ to kwestia gustu, ponieważ znamy też wina włoski i francuskie. Jedno możemy powiedzieć na pewno, to że Hiszpania jest mistrzem pod względem powierzchni zajmowanej przez winnice. Jest właścicielem 15,55% ogółu.

Sherry czy Rioja są zdecydowanie dwoma najlepszymi winami w Hiszpanii… Spróbuj!


5. Pochodzenie ryby z frytkami

Prawie każdy na świecie wie o słynnej ryby z frytkami… ale raczej kojarzymy ten fakt z Wielką Brytanią. Nie możesz odwiedzić tego kraju i nie spróbować, dosłownie by ci nie pozwolili!

Cóż, chociaż to danie jest tam bardzo popularny, jego pochodzenie jest z Półwyspu Iberyjskiego, a zwłaszcza z południowej Hiszpanii. Historycy mówią, że Brytyjczycy zainspirowali się autentycznym „Pescaito Frito” z Andaluzji.


6. Hiszpanie importowali do Europy wiele produktów spożywczych

Jednym z najbardziej interesujących faktów dotyczących hiszpańskiego jedzenia jest to, że Hiszpanie wprowadzili do Europy wiele potraw po „odkryciu” Ameryki. Ziemniaki, pomidory, kakao to tylko kilka przykładów, ale jest ich znacznie więcej.

Co więcej, hiszpański omlet powstał dopiero po powrocie Kolumba z Ameryki, ponieważ potrzebowali ziemniaków do jego zrobienia.

Po wykorzystaniu tych składników i żywności do własnych przepisów, reszta Europejczyków zaczęła robić to samo .


7. Hiszpanie mają dziwny harmonogram jedzenia

Kiedy mówisz o „hiszpańskich ciekawostkach”, nie można zapomnieć o ich harmonogramie posiłków. Hiszpanie jedzą bardzo późno i może ci się wydawać, że spędzają cały dzień na jedzeniu.

Ich pora obiadowa zaczyna się dopiero o 14:00 lub 15:00, a w większości krajów zaczyna się o 12:00. To samo dzieje się w porze kolacji, zaczynają o 21:00. W miesiącach letnich robią to nawet później.


8. Hiszpańskie bary są wszędzie

Jednym z najfajniejszych faktów na temat hiszpańskiej kuchni jest to, że Hiszpania zajmuje drugie miejsce w rankingu 10 najlepszych miast z największą liczbą barów na świecie: Madryt i Barcelona.

Dosłownie w Madrycie co dwa kroki znajdziesz nowy bar! Ludzie chodzą do barów i restauracji o każdej porze dnia, bez względu na to, czy jest wcześnie rano na kawę, czy bardzo późno w nocy.

Związek z tym ma zapewne także duże obłożenie turystyczne Barcelony czy Madrytu.

9. Najlepszy kraj do kupowania szafranu

Czy wiesz, że około trzy czwarte światowego szafranu jest uprawiane w Hiszpanii? Prawdopodobnie jest to powód, dla którego Hiszpanie tak często go używają, zwłaszcza do ryżu, i popisowej potrawy paelli.  

Szafran jest zazwyczaj bardzo drogi w większości krajów, dlatego zalecamy kupowanie go, jeśli kiedykolwiek odwiedzisz Hiszpanię, właśnie tam, gdzie jest znacznie taniej .

10. Paella z owocami morza nie jest autentyczna

Aby zakończyć listę 10 najważniejszych faktów na temat jedzenia w Hiszpanii, muszę wspomnieć o popularnej paelli. Turyści uwielbiają paellę z owocami morza, ponieważ zwykle je się ją w rejonie położonym blisko oceanu, a do tego jest pyszna! Cóż, prawda jest taka, że ​​paella z owocami morza nie jest oryginalna, pierwsza paella została zrobiona z królika, kurczaka lub wieprzowiny. Nadal możesz ją taką zjeść, nie martw się, nikt cię nie osądzi!

Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial