Nawodnienie nie tylko w lecie. Woda, zima, jedzenie


Czas może na kilka artykułów o zdrowiu. Zacznijmy od aktualnego tematu: zima.

Nawodnienie jest stałą potrzebą ludzką. Nie tylko latem. Nawet zimą nasze ciało potrzebuje wody . Ale jak działa nawodnienie ludzkiego ciała, do czego jest ono wykorzystywane, jakie ryzyko grozi nam, jeśli nie będziemy ostrożni? A przede wszystkim, co powinniśmy robić ?

1. Co to jest nawodnienie i dlaczego jest ważne?

Ciało ludzkie składa się głównie z wody : odsetek różni się w zależności od płci i wieku, ale nigdy nie spada poniżej 50% i sięga nawet 70% . Bez wody nie przeżyjesz dłużej niż kilka dni, a dobre nawodnienie jest przydatne do utrzymania zdrowej skóry włosów i paznokci. Pomaga w wielu elementach: w regulacji temperatury, eliminacji toksyn, poprawia procesy metaboliczne, czy transportuje składniki odżywcze. Woda jest obecna we wszystkich narządach, tkankach i komórkach, a jej funkcja jest niezbędna.


2. Zima nie jest wyjątkiem

Nie wychodź w najgorętsze godziny, pij dużo wody i jedz świeże owoce oraz warzywa. To mantra, która powtarzana jest każdego lata, kiedy temperatura rośnie i wzrasta ryzyko odwodnienia. Ale czy to oznacza, że ​​nie podejmujemy ryzyka zimą?

Często myśli się, że mniejsze ​​pocenie się pozwala pić mniej, ale jest wiele okoliczności, które nawet w zimie wymagają odpowiedniego spożycia płynów. Zauważ jak wysuszone jest powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, częstsze jest także oddawanie moczu związane z niskimi temperaturami . I to jest pułapka. Paradoksalnie, zimą jest mniej gorąco i dlatego czujemy się mniej spragnieni, więc pijemy mniej.


3. Pij. Nie tylko woda

Zasada numer jeden: pić, pić, pić. Nawet jeśli nie czujesz pragnienia pij, a przede wszystkim „nieustannie przez cały dzień”. Oczywistym faktem jest, że kiedy jest zimno, picie szklanki świeżej wody nie jest przyjemne. W tym momencie radzi się, aby pomóc sobie herbatami ziołowymi i gorącymi naparami , a nawet z zupami czy bulionami . I tutaj dochodzimy do fundamentalnego punktu: jedzenia.


4. Nawodnienie pochodzi z jedzenia

Nie można zapominać, że 20–25% przyjmowanych płynów pochodzi z jedzenia, głównie z owoców i warzyw. Rośliny i owoce mają również przewagę nad zwykłą szklanką wody: zawierają wiele minerałów i witamin , które wpływają na wchłanianie płynów, a tym samym zwiększają nawodnienie. Stąd dobrym pomysłem jest szklanka smoothie.


5. Zalecane produkty spożywcze

Korzystaj z  owoców i warzyw, ale zaleca się myślenie o sezonowości. Więc z jakich warzyw korzystaj zimą: cykoria różnego rodzaju (94-95% wody), dynia (94,6%), melon zimowy (94,1% ), czerwona i zielona kapusta (92,3%), cebula (92,1%), seler korzeniowy i brokuły (92%). Oprócz warzyw,skorzystaj z owoców, a zwłaszcza soków z owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze , mandarynki i cytryny (lub mieszanki tej trójki). Owoce te są także polecane do dostarczania witaminy C, która pomaga zapobiegać przeziębieniom i innym dolegliwościom.


6. Jedzenie, którego unikaj?

Z drugiej strony konieczne jest unikanie lub ograniczanie żywności, która zwiększa stan odwodnienia: żywność z dużą ilością soli, alkohol i słodkie napoje. Ostrożnie dozuj też kofeinę.

Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial