Czym właściwie jest cynamon?


Ciepły, kuszący cynamon to taki radosny zapach, przywołujący wspomnienie świeżo upieczonych cynamonowych bułeczek lub ciasteczek w przytulny zimowy dzień. 

Cynamon, który jest jednocześnie słodki i pikantny, jest aromatyczną, dynamiczną przyprawą, której można używać w słodkich przepisach, takich jak ciastka, ciasta (szarlotki) czy słodka owsianka, lub pikantnych potrawach, takich jak pho i zupa dyniowa. W pełni sezonu pieczenia nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej o tej starożytnej przyprawie. 

Cynamon to przyprawa pochodząca z kory drzewa cynamonowego (Cynamonowiec – Cinnamomum Scheffer), którego istnieje kilka rodzajów. Może być sprzedawany w postaci suszonego proszku lub zwiniętych plastrów, zwanych laskami cynamonu.

Rodzaje cynamonu

  • Cynamon cejloński: z drzewa Cinnamomum verum, pochodzącego ze Sri Lanki, cynamon cejloński ma bardziej miękką konsystencję i łagodny smak, nadaje się doskonale do ​​pikantnych zastosowań.
  • Cynamon chiński : Pochodzący z drzewa Cinnamomum cassia (cynamonowiec wonny, cynamonowiec chiński), jest najpopularniejszym cynamonem w Stanach Zjednoczonych i Azji Wschodniej, gdzie jest uprawiany. Naładowany olejkami eterycznymi, ma wyrazisty smak.
  • Cynamon z Sajgonu: Cynamon z Sajgonu lub wietnamski zawiera tonę złożonego aldehydu cynamonowego, który nadaje mu pikantny cynamonowy smak, który dobrze sprawdza się w bulionie pho.
  • Indonezyjski cynamon: Ten słodki i łagodny cynamon, naukowo znany jako Cinnamomum burmannii (Cynamonowiec Burmana), jest dobrą przyprawą do pieczenia.
  • i wiele innych

Oczywiście istnieje wiele odmian Cynamonowców, ale te powyżej są najważniejsze i najbardziej popularne.

Jak cynamon wpływa na organizm?

Cynamon był używany w medycynie od co najmniej 2800 lat p.n.e., ale pomimo jego szerokiego historycznego zastosowania, naukowy wpływ cynamonu na organizm jest nadal w dużej mierze nieznany. Według National Center for Complementary and Integrative Health „Badania przeprowadzone na ludziach nie potwierdzają wyraźnie stosowania cynamonu w przypadku jakichkolwiek schorzeń”. I chociaż cynamon jest szczególnie reklamowany jako środek obniżający poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, choć badania są niejednoznaczne. Jednak według niektórych cynamon jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które mają właściwości przeciwzapalne. Uważa się także, że cynamon jest zarówno przeciwgrzybiczy, jak i przeciwbakteryjny oraz przyspiesza metabolizm.

Kilka naszych ulubionych przepisów z cynamonem

Teraz, gdy wiemy więcej o cynamonie, nadszedł czas, aby użyć tej wszechstronnej przyprawy w słodkich i pikantnych przepisach.

Babeczki dyniowe z cynamonową kruszonką

Tarta śliwkowa z cynamonem i migdałami

Ciasto cynamonowe z kremem i owocami

Dyniowo-cynamonowe bułeczki

Cynamonowe babeczki kawowe

Dynia z brukselką, fetą i granatem

Zupa dyniowa z pieczonym czosnkiem

Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial