Chorizo? Co to jest?


Można znaleźć wiele przepisów zawierających chorizo ​​w składnikach, ale co to właściwie jest? Z czego zrobione jest chorizo ​​i jak go używać? 

CO TO JEST?

Chorizo ​​to mocno przyprawiona kiełbasa wieprzowa, bardzo popularna w kuchni hiszpańskiej, jak i meksykańskie, latynoskiej. To podstawa wielu potraw w Hiszpanii i Meksyku!

W swoich przepisach głównie używam hiszpańskiego chorizo. Jednak należy wiedzieć, że występują dwie odmiany tej kiełbaski.

  • w pełni gotowana lub częściowo dojrzewająca: wersja hiszpańska
  • surowa i świeża: wersja meksykańska


HISZPAŃSKIE CHORIZO

Hiszpańskie chorizo ​​to peklowana lub twarda kiełbasa z grubo posiekanej wieprzowiny. Czerwony kolor hiszpańskiego chorizo ​​wynika z dużej zawartości papryki zawartej w mieszance przypraw. W zależności od rodzaju użytej papryki, hiszpańskie chorizo ​​może być pikantne lub słodkie. Papryka używana w hiszpańskiej chorizo ​​jest prawie zawsze wędzona, co nadaje kiełbasie głęboki, wędzony smak. Inne składniki to zioła, czosnek i białe wino.

Ponieważ kiełbasa została peklowana, co oznacza, że ​​leżakowała przez kilka tygodni, można ją jeść bez gotowania i często podaje się ją w plasterkach jako część przystawki/przekąski lub asortymentu tapas. Hiszpańskie chorizo ​​jest również używane do dodawania smaku gotowanym potrawom, takim jak gulasz czy paellaOgólnie rzecz biorąc, do gotowania używa się bardziej tłustych hiszpańskich chorizos, podczas gdy chudsze chorizo ​​są krojone i spożywane bez gotowania. W obu przypadkach osłonki są jadalne.

Z CZEGO ZROBIONE JEST MEKSYKAŃSKIE CHORIZO?

Meksykańskie chorizo ​​to bardzo tłusta i mocno doprawiona kiełbasa, zwykle wytwarzana z mielonej wieprzowiny. Jednak jest także przygotowywana z mielonej wołowiny, kurczaka, dziczyzny lub indyka. Niekiedy można znaleźć także wersje wegetariańskie i wegańskie wykonane z tofu czy soi!

Najpopularniejszy rodzaj meksykańskiego chorizo ​​ma wyraźny czerwony odcień ze względu na przyprawy (paprykę), które są używane do jego przygotowania. Jakie znajdziemy tam przyprawy? Są to np.

  • Papryka chilijska – guajillo lub ancho chiles są najczęściej
  • Kolendra
  • Goździki
  • Cynamon
  • Czosnek
  • Kminek
  • Papryka
  • Ocet winny

Istnieje również odmiana zielona. Jak można się domyślać, zawiera zielone pomidory i kolendrę.


JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY CHORIZO ​​HISZPAŃSKIM A MEKSYKAŃSKIM?

Hiszpańskie i meksykańskie chorizo ​​to dwie bardzo różne rzeczy i nie można ich stosować zamiennie w przepisach.

meksykańskie chorizo ​​jest świeże i niegotowane

Możesz je znaleźć luzem jak każde inne mięso mielone lub w osłonce jak zwykła kiełbasa. Jednak osłonka nie jest jadalna i należy ją zdjąć przed gotowaniem. ( Jest ciężko dostępne w Polsce, a raczej sie z nim nie spotkałam)

Meksykańskie chorizo ​​można gotować samodzielnie lub z innymi składnikami, takimi jak papryka, cebula, ryż i nie tylko.

hiszpańska chorizo ​​jest suszona i peklowana.

Znajdziesz w sklepie spożywczym z wędlinami przygotowanymi w ten sposób, tj. pepperoni i salami. Osłonka jest jadalna i nie trzeba jej gotować. Dzięki temu można ją również dodawać do zup i gulaszu. Jest również bardzo popularna na talerzach jako tapas.

Hiszpańskie chorizo ​​występuje w odmianach wędzonych i niewędzonych, od łagodnych do bardzo ostrych. Zawsze zawiera wędzoną paprykę.


Ubolewam nad faktem, że ciężko u nas gdziekolwiek dostać meksykańskie Chorizo, stąd cieszę się smakiem hiszpańskiego. Jeśli ktoś ma namiary gdzie znajdę meksykańskie to chętnie się dowiem

.

Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial