Czym jest halloumi: pięć faktów o śródziemnomorskiej specjalności!


Halloumi to ser pochodzący z Cypru, spożywany głównie w formie gotowanej, charakteryzujący się niepowtarzalnym smakiem i konsystencją. Pikantny i przyjemnie aromatyczny, ma dużą wszechstronność w kuchni. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Co to jest Halloumi?

Halloumi to ser typowy dla wschodniej części Morza Śródziemnego. Biały i półtwardy, a także pozbawiony skórki, z wyglądu przypomina mozzarellę, ale jest znacznie bardziej zwarty i smaczny. Jego główną cechą jest to, że jest odporny na wysokie temperatury dzięki braku pałeczek kwasu mlekowego i gotowaniu skrzepu podczas jego produkcji. Innymi słowy, ser Halloumi nie topi się pod wpływem ciepła, dlatego choć jest bardzo smaczny nawet na surowo, jest idealnym serem do krojenia w plastry, grillowania czy smażenia.

Skąd pochodzi Halloumi?

DOP (Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia) od 2021.

Halloumi to jeden z najbardziej typowych produktów wyspy Cypr. Ale mówimy o przysmaku, który ma bardzo starożytne pochodzenie: historia sera może w rzeczywistości sięgać czasów starożytnego Egiptu a rozprzestrzenił się dzięki gęstej sieci wymiany lądowej i morskiej do sąsiednich krajów. Jest bohaterem kuchni greckiej, tureckiej i arabskiej, od lat powoli podbija smakoszy w całej Europie, w tym w Polsce.

Jak smakuje ser Halloumi?

Sery tradycyjnie przygotowywane z mleka owczego i koziego, dziś ser Halloumi przyrządza się również z mleka krowiego, a nawet mieszając wszystkie trzy. Podczas produkcji aromatyzuje się go solą i liśćmi mięty, dzięki czemu po przygotowaniu jest pikantny i przyjemnie aromatyczny: intensywny i pełny smaku, który zadowala podniebienie.

Surowy jest świeży i zwarty; jednak po upieczeniu staje się chrupiący na zewnątrz i lekko ciągliwy w środku. Ze względu na dziwny dźwięk, jaki wydaje przy gryzieniu, w Niemczech nazywa się go „piszczącym serem”!

Jak jeść Halloumi?

Na Cyprze je się go na wiele sposobów i o różnych porach, ale szczególnie nie można go pominąć w porze śniadania, zazwyczaj jest grillowany i podawany z plasterkiem świeżego arbuza lub jajkiem sadzonym. Zawsze grillowany lub smażony, podawany na lunch w tawernach z dużą porcją frytek. Surowy, można pokruszyć i wykorzystać do aromatyzowania omletu, lub jako nadzienie ravioli czy jako przeciwdziałanie słodyczy daktyli.

W Grecji stanowi jednak część tzw. meze, typowych przystawek tradycji greckiej, obejmujących oliwki, sosy, kiełbaski i dań z liści winorośli.

Często nazywany jest „stekiem wegetariańskim”, można go jeść w plasterkach z dodatkiem mieszanki warzywnej (cukinia, papryka, bakłażan) lub użyć zamiast hamburgera na kanapce. Pokrojony na małe kawałki może wzbogacić szaszłyki z kurczaka i warzyw; pokrojony w mniejszą kostkę, pieczony lub surowy, idealnie nadaje się do doprawiania sałatek z pomidorami, ogórkami i oliwkami. Pokrojone w większe kawałki Halloumi w paseczkach, panierowane, smażone i doprawiane sosem miodowym, to prawdziwa przyjemność dla podniebienia!

Jakie są właściwości odżywcze?

Halloumi jest bogate w wapń i białko, a także jest cennym źródłem witaminy D. Jednak nadal jest to ser; dlatego należy brać pod uwagę, że jest tłusty i ten element może wzrosnąć, a zależy to od formy przygotowania. Ponadto jest szczególnie słony.

Halloumi może nie jest wskazane jako codzienne pożywienie, ale pozostaje zdrowe i smaczne, wiec po prostu ciesz się życiem i smakuj!

Przepisy:

Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial