Kluski śląskie


Polskie, tradycyjne kluski, które są charakterystyczne dla regionu śląskiego. Znajdują się prawie na każdym śląskim stole w niedzielę wraz z roladą, sosem i modrą kapustą.

Charakterystyczny kształt, czyli kulki z dziurką powoduje, że możemy nabrać część sosu wraz z mięciutką, ziemniaczaną kluską.


Składniki


  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 200 g mąki ziemniaczanej lub nieco więcej
  • 1 jajko
  • pół łyżeczki soli

Ugotowane ziemniaki odcedzić i rozgnieść dokładnie praską na puree. Dokładnie ostudzić.

Ziemniaki włożyć do miski i uklepać. Podzielić na cztery części i wyciągnąć 1/4 ziemniaków. W wolne miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Przy tej ilości mąki będzie to ok. 1 szklanki.

Dodać jajko oraz pozostałe ziemniaki, posolić. Zagnieść w gładkie ciasto. W razie konieczności dosypać nieco mąki ziemniaczanej.

Zrobić wałki i pokroić na równe części, aby móc uformować kluskę wielkości orzecha włoskiego. Formujemy kulkę i palcem robimy dziurkę, małe wgłębienie w środku. Gotowe układamy na ściereczce.

W garnku zagotowujemy wodę z solą.

Zagotować osoloną wodę w dużym garnku.

Umieść porcję uformowanych klusek w gotującej się wodzie. Po wypłynięciu klusek na powierzchnię, odczekaj jeszcze około trzy minuty. Wyłów wszystkie kluski i umieść na szerokim talerzu lub salaterce. W ten sposób ugotuj wszystkie porcje klusek.

Pamiętaj by gotować kluski na wolnym ogniu. Nie należy się spieszyć i mocno gotować, bo nie wyjdą.

Smacznego!


Polub nas:

Polecane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial